SPRZĄTANIE po zgonach

Telefon alarmowy
24h/dobę

605 22 99 88

SPRZĄTANIE po zgonach

Telefon alarmowy
24h/dobę

605 22 99 88

SPRZĄTANIE PO POŻARZE

Ogień jest żywiołem niszczycielskim i groźnym. Pożary natomiast doprowadzić mogą do utraty mienia i dobytku, nierzadko dorobku całego życia. Nawet jeśli ogień uda się w porę opanować, to i tak pozostaje kwestia sprzątania po pożarze. Prowadzone samodzielnie może być trudne, albo wręcz niemożliwe do wykonania. W dodatku może narazić osoby sprzątające na zagrożenia

Czyszczenie po pożarze – dlaczego robić to profesjonalnie?

Sprzątanie po pożarze to szereg czynności, które mają usunąć nie tylko bezpośredni efekt działania ognia. Osmolone ściany, okopcone sprzęty i wyposażenie, wszechobecny zapach dymu to tylko jedna strona medalu. Wielokrotnie zresztą to nie sam ogień powoduje najwięcej szkód, ale powstały w wyniku spalania dym, z którego sadze osadzają się na dużym obszarze i nie są łatwe do usunięcia za pomocą domowych sposobów.

W przypadku zamówienia usługi czyszczenia po pożarze używane są profesjonalne środki czyszczące i odpowiednie wyposażenie, które znacznie usprawnia cały proces i umożliwia szybsze przystosowanie pomieszczeń do ponownego, bezpiecznego zamieszkania.

Zadzwoń: (+48) 605 229 988

Drugą kwestią są pozostałości po akcji gaśniczej. Strażacy używają środków gaśniczych, których priorytetem jest zduszenie ognia i powstrzymanie jego rozprzestrzeniania się. Nie zawsze jest to jedynie woda – używane są też między innymi proszek i piana gaśnicze. Ich pozostałości również należy usunąć w ramach czyszczenia po pożarze, co jest zajęciem wymagającym czasu i odpowiednich środków.

Dodatkowo w czasie pożaru a następnie z pogorzeliska wydzielają się substancje toksyczne, więc samo przebywanie w ich pobliży może powodować reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, układu oddechowego. Sprzątanie po pożarze przeprowadzamy dopiero po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia przed odpowiednie służby. Istotna jest też kwestia ubezpieczenia – w przypadku konieczności wizji lokalnej przez agenta ubezpieczeniowego dopiero po jej zakończeniu można przystąpić do sprzątania pogorzeliska.

Jak czyścimy po pożarze?

Po wezwaniu dokonujemy oględzin miejsca zdarzenia, co pozwala dostosować nam odpowiednie środki i metody, jakie będą następne użyte w czasie czyszczenia i sprzątania. Jest to też moment, w którym możemy odpowiedzieć na pytanie, jaka będzie cena sprzątania po pożarze.

Obecność substancji potencjalnie szkodliwych i toksycznym w miejscu zdarzenia powoduje, że nasze prace rozpoczynamy od dekontaminacji, czyli właśnie unieszkodliwienia toksyn i związków niebezpiecznych dla zdrowia.

Oddymianie i usuwanie szkodliwych substancji z powietrza może potrwać nawet kilkanaście czy  kilkadziesiąt godzin, w zależności od skali i rodzaj pożaru oraz wielkości pomieszczenia, mieszkania domu czy hali fabrycznej.

Następnie należy ustalić, które z przedmiotów, wyposażenia, urządzeń mogą być zdatne do dalszego użytku.

sprzątanie po pożarze

Takie wyposażenie jest czyszczone z użyciem odpowiednich środków z pozostałości sadzy, proszku gaśniczego czy innych substancji i zabezpieczone, by po zakończeniu wszelkich prac mogło nadal być funkcjonalne.

Dobór sposobu czyszczenia do rodzaju zabrudzenia oraz obiektu również jest ważny. Nie każda substancja może być usuwana z użyciem tych samych środków. Przykładowo proszek gaśniczy w reakcji z wodą może prowadzić do korozji. Bardzo dobrym sposobem czyszczenia po pożarze, zarówno w przypadku ścian, mebli, elektroniki, jak i przedmiotów wykonanych z materiałów kruchych i delikatnych, jest użycie suchego lodu.

Sprzątanie po pożarze

Jest to ściśnięty pod wysokim ciśnieniem dwutlenek węgla, którego granulki mają temperaturę blisko minus 80 stopni Celsjusza. Czyszczenie po pożarze suchym lodem jest o tyle skuteczne, że jest to metoda nieinwazyjna – nie ingeruje w czyszczoną powierzchnię. Strumień suchego lodu jest kierowany na powierzchnię, której oddaje swoją temperaturę.

Zabrudzenia zostają mocno schłodzone, a w wyniku sublimacji dwutlenek węgla przechodzi ze stanu stałego w gazowy. Mikro wybuchy granulek uwalniają gaz (CO2), którego impet dosłownie zdmuchuje zanieczyszczenia z powierzchni. Czyszczenie wyposażenia po pożarze obejmuje także sprzęty elektroniczne czy też AGD. Tu również bardzo dobrze sprawdza się suchy lód – podajmy jako ciekawostkę, że można go używać nawet do czyszczenia urządzeń pod napięciem.

sprzątanie po pożarze

Możliwe jest oczywiście również zabezpieczenie przedmiotów, które z powodu dużych zniszczeń nie będą mogły być od razu używane. Mogą być jednak poddane późniejszej renowacji albo też mają po prostu wartość sentymentalną.

Wyposażenie i sprzęt, który jest klientowi zbędny możemy wywieźć i zutylizować zgodnie z odpowiednimi przepisami, właściwymi dla materiałów, z których został on wykonany.

Pamiętamy przy tym, że czyszczenie nie może obejmować tylko i wyłącznie powierzchni widocznych, a także przewody wentylacyjne czy kominowe.

Mycie i czyszczenie ścian po pożarze

Usuwanie sadzy i nadpaleń po pożarze jest czynnością uciążliwą – przynajmniej w domowych warunkach. Stosowane przez nas środki i wyposażenie znacznie zmieniają tę sytuację i przede wszystkim mocno ją przyspieszają. W tym celu mogą być użyte metody chemiczne (profesjonalna chemia czyszcząca) albo mechaniczne (jak suchy lód).

Osoby próbujące wyczyścić ściany po pożarze na własną rękę bardzo szybko przekonują się, że jest to zadanie mozolne, a efekt często pozostaje wątpliwy. Dodatkowo przypominamy, że pozostałości sadzy na ścianie są trudne do zamalowania, nawet w przypadku zastosowania specjalnych farb do plam i zacieków.

W przypadku pożarów o dużej sile samo czyszczenie może nie być zasadne i konieczne jest skucie tynków czy gładzi.

Czyszczenie sufitów po pożarze

Osady po-pożarowe siłą grawitacji kierowane są do góry, więc czyścić po pożarze sufit również należy, jeśli jest to możliwe. W przypadku sufitów podwieszanych nie zawsze tak będzie, koniecznie może być więc rozebranie ich i usuniecie płyt g-k, kasetonów czy też paneli sufitowych.

Ozonowanie mieszkania po pożarze

Jedną z czynności, jakie prowadzimy na miejscu zdarzenia, jest ozonowanie pomieszczeń po pożarze. W ten sposób usuwane są zarówno szkodliwe substancje, jak i nieprzyjemny zapach pogorzeliska, który w przeciwnym wypadku może unosić się w mieszkaniu przez bardzo długi czas. Ozonowanie po pożarze to gwarancja odkażenia, dezynfekcji i odświeżenia pomieszczenia.

Telefon 24h/7

(+48) 605 22 99 88

Usuwanie skutków pożaru w spalonym mieszkaniu

Dom czy mieszkanie po pożarze oznacza dla właścicieli realne szkody finansowe, nieraz idące w dziesiątki czy nawet setki tysięcy złotych. Jednak pożar powoduje też utratę dachu nad głową. By jak najszybciej przywrócić funkcje mieszkalne czy też przystąpić do remontu mieszkania, warto zdecydować się na usługę profesjonalnego sprzątania po pożarze.

Pozwala to w maksymalnie szybki sposób doprowadzić mieszkanie do stanu używalności (jeśli pożar nie był znaczny) lub rozpocząć remont pomieszczeń.

Decydowanie się na samodzielne sprzątanie mieszkania po pożarze wielokrotnie wydłuża ten proces, może też być przyczyną problemów zdrowotnych, związanych z zatruciem toksynami.

Można wręcz powiedzieć, że w końcowym rozrachunku cena sprzątania mieszkania po pożarze jest niższa, niż poświęcenie własnego czasu, sił i środków, by robić to samodzielnie.

KONTAKT

DZIAŁAMY NA TERENIE CAŁEGO KRAJU

Telefon alarmowy czynny

24h/7 dni w tygodniu

tel: (+48) 605 22 99 88

e-mail: biuro@sprzataniepozgonie.pl

www.sprzataniepozgonie.pl