SPRZĄTANIE po zgonach

Telefon alarmowy
24h/dobę

605 22 99 88

SPRZĄTANIE po zgonach

Telefon alarmowy
24h/dobę

605 22 99 88

SPRZĄTANIE PO ZALANIU

Do zalania pomieszczenia, mieszkania czy budynku może dojść w wyniku najróżniejszych zdarzeń. Różny jest także wymiar szkód, które zalanie powoduje. Zawsze jednak wskazane jest przeprowadzenie profesjonalnego sprzątania, dzięki któremu pomieszczenie nie tylko jest przywracane do użytku, ale też usuwane są pośrednie skutki zalania, jak pleśń, grzyby, zapach stęchlizny czy pochodzące z kanalizacji patogeny.

Zadzwoń: (+48) 605 229 988

Przyczyny zalania mieszkania

Zalanie mieszkania czy nawet budynku zdarza się stosunkowo często i różne mogą być zarówno tego przyczyny, jak I skutki. Wina za zalanie mieszkania może spoczywać bezpośrednio na kliencie – na przykład gdy nie zostanie zakręcony kran, a woda przelewa się przez wannę czy umywalkę.

Mogą mieć swój wynik w niedbalstwie – jak brak regularnych przeglądów instalacji czy lekceważenie ognisk korozji na elementach instalacji (śrubunki, wężyki doprowadzające, zawory), samodzielne przeróbki instalacji wod-kan. Wina może spoczywać także zupełnie poza klientem, bo zalanie mieszkania może być spowodowane błędami wykonawców czy siłą wyższą, co owocuje koniecznością sprzątania mieszkania czy budynku po zalaniu wodą deszczową czy wręcz powodzią.

W zależności od tego, jakie były przyczyny i jakie są skutki zalania pomieszczeń, wdrażamy różne procedury i przeprowdzamy prace, dzięki którym mieszkanie zostaje osuszone oraz w pełni nadaje się do dalszego użytkowania.

Osuszanie budynku, mieszkania po zalaniu

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać podejmując się sprzątania i osuszania mieszkania po zalaniu, jest zlokalizowanie przyczyny tego faktu. Kluczowe jest wyeliminowanie źródła problemu, czyli np. wymiana uszczelnień, podłączeń, fragmentów instalacji.

Ta część prac może być stosunkowo prosta, gdy na przykład do zalania mieszkania doszło w wyniku przetarcia się węża odprowadzającego wodę z pralki czy zmywarki, albo „puściła” uszczelka na baterii. W przypadku, gdy problemem jest nieszczelność zlokalizowana w ścianie czy podłodze nakład prac będzie większy, obejmujący czynności rozbiórkowe i remontowe.

sprzatanie po zalaniu

Czas trwania osuszania mieszkania jest zależny od stopnia zalania, warunków panujących w mieszkaniu i na zewnątrz (temperatura, wilgotność) a także od kwestii technicznych, związanych z konstrukcją budynku i mieszkania. W zależności od materiałów, z jakich wykonane są ściany i podłogi, inaczej mogą one chłonąć wilgoć. Analogiczna sytuacja dotyczy samego mieszkania.

Dokładna procedura i czas osuszania mieszkania po zalaniu może więc być inna w przypadku, gdy jako okładziny podłogowe stosowana jest ceramika, parkiet, panele czy też wykładzina. Zastosowane mogą być wentylatory, nagrzewnice, osuszacze kondensacyjne, absorpcyjne, pompy ciśnieniowe.

Zwracamy uwagę, że „klasyczne” osuszanie przez wietrzenie pomieszczenia zazwyczaj jest daleko niewystarczające. Wilgoć pozostała w newralgicznych miejscach może być powodem powstawania zagrzybienia czy pleśni. Jeśli takie siedliska patogenów nie będą widoczne gołym okiem (np. za szafkami czy pod okładzinami) mogą nawet powodować problemy ze zdrowiem, zwłaszcza u osób z obniżoną odpornością, alergików, kobiet w ciąży, seniorów, dzieci.

Sprzątanie po zalaniu

Osuszanie ścian po zalaniu

Wpływ wody pozostającej w mieszkaniu nierzadko nie ogranicza się wyłącznie do podłogi czy do jednego pomieszczenia. Rozchodzi się ona grawitacyjnie, może więc wnikać również w ściany, które następnie należy osuszyć i przeprowadzić dezynfekcję. W przypadku, gdy upływ wody jest powolny można ona wręcz przesiąknąć ściany, zanim zalanie stanie się widoczne gołym okiem.

sprzatanie po zalaniu

Chłonność ścian wykonanych z cegły, płyty GK, pokrytych tynkiem cementowo-wapiennym czy też gładzią gipsową jest różna. Zalanie mieszkania może powodować tylko ich krótkotrwałe zawilgocenie, a może też być na tyle znaczne, że prowadzi do powstania siedlisk pleśni i grzybów.

Niewykluczona jest więc konieczność przeprowadzenia czynności remontowych, a nawet wyburzeń (na przykład w przypadku ścianek działowych, wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych). Jeśli doszło do uszkodzenia kanalizacji, to woda w zalanym mieszkaniu może nieść ze sobą również patogeny – bakterie fekalne, konieczne więc będą procedury dodatkowe, jak dezynfekcja czy ozonowanie.

Cennik osuszania ścian po zalaniu może być więc bardzo zróżnicowany, bo cały proces może trwać kilka, ale nawet kilkanaście dni.

Osuszanie posadzki po zalaniu

Osuszenie podłogi w zalanym mieszkaniu może być bardzo problematyczne. To tam najczęściej pojawiają się znaczne ilości wody i mogą wnikać głęboko w warstwę posadzki. W zależności od tego, jakimi okładzinami jest ona pokryta, może to powodować różny zakres prac.

W przypadku okładzin ceramicznych (jak płytki łazienkowe czy kuchenne) i szybkiej reakcji woda może „zatrzymać się” na warstwie wierzchniej i wystarczające będzie usunięcie nadmiaru wilgoci z powierzchni, a następnie wprowadzenie osuszaczy kondensacyjnych lub absorpcyjnych.

Niestety, osuszanie zalanej podłogi pokrytej panelami lub parkietem rodzi dużo większy nakład prac i kosztów, łącznie z demontażem podłogi, osuszeniem powierzchni i koniecznością położenia nowego pokrycia.

Telefon 24h/7

(+48) 605 22 99 88

Osuszanie pomieszczeń po zalaniu

W stosunkowo dobrej sytuacji, o ile można tak powiedzieć przy zalaniu mieszkania, są osoby, które doświadczyły zalania tylko jednego pomieszczenia. Najczęściej jest to łazienka lub kuchnia, ponieważ tam zlokalizowane są ujęcia wody. Spotykamy się jednak także w przypadkami, gdy zalane są inne, pojedyncze pomieszczenia, na przykład z uwagi na niezamknięte okno w trakcie ulewy, okna czy parapety osadzone niezgodnie ze sztuką czy podciąganie kapilarne.

Osuszanie pomieszczenia na pewno jest mniej problematyczne, niż osuszanie całego budynku czy mieszkania, niekoniecznie jednak krótsze. „Wyciągniecie” wilgoci z głębszych warstw posadzki czy ścian jest czasochłonne i nie zawsze nawet da się je znacząco przyspieszyć wprowadzając dodatkowe osuszacze czy nagrzewnice.

Osuszanie piwnicy

Z koniecznością osuszania piwnicy po zalaniu spotykamy się najczęściej w przypadku ulewnych deszczy, lokalnych podtopień albo niedostatecznej izolacji i zalewaniu przez wody gruntowe. Takie zawilgocenie powoduje, że konieczne jest de facto osuszanie fundamentów.

Zalanie piwnicy często prowadzi do podciągania kapilarnego wody na wyższe kondygnacje, nie należy się więc z nim zwlekać, by ograniczyć straty. Niestety, w wielu przypadkach nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie przyczyny problemu, zwłaszcza biorąc pod uwagę coraz częstsze ulewne deszcze i nawałnice.

Zadzwoń: (+48) 605 22 99 88

Pozwala to w maksymalnie szybki sposób doprowadzić mieszkanie do stanu używalności (jeśli pożar nie był znaczny) lub rozpocząć remont pomieszczeń.

Decydowanie się na samodzielne sprzątanie mieszkania po pożarze wielokrotnie wydłuża ten proces, może też być przyczyną problemów zdrowotnych, związanych z zatruciem toksynami.

Można wręcz powiedzieć, że w końcowym rozrachunku cena sprzątania mieszkania po pożarze jest niższa, niż poświęcenie własnego czasu, sił i środków, by robić to samodzielnie.

Profesjonalne osuszanie po zalaniu

Nasza firma oferuje usługi świadczone na najwyższym poziomie. Mamy doświadczenie w usuwaniu skutków zalania mieszkań i budynków przez wodę, kanalizację, płyny techniczne. Osuszamy zalane pomieszczenia i czyścimy je, starając się przy tym, by zachować tę część wyposażenia, która może być funkcjonalnie i bezpiecznie używana  w przyszłości.

Jeśli nie jest to  możliwe, to oferujemy również usługę utylizacji zalanych mebli i sprzętu. W celu usunięcia bakterii, pleśni i grzybów stosujemy dezynfekcję i ozonowanie, dzięki któremu niwelujemy również nieprzyjemny zapach stęchlizny, który często wypełnia pomieszczenia po zalaniu.

KONTAKT

DZIAŁAMY NA TERENIE CAŁEGO KRAJU

Telefon alarmowy czynny

24h/7 dni w tygodniu

tel: (+48) 605 22 99 88

e-mail: biuro@sprzataniepozgonie.pl

www.sprzataniepozgonie.pl