Śmierć bliskiej osoby to czas, kiedy trudno skupić się na kwestiach organizacyjnych. Choć nikt nie chce myśleć, że może znaleźć się w takiej sytuacji, warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć i w jakiej kolejności, aby sprawnie dopełnić wszystkich formalności. Część spraw, takich jak np. sprzątanie po zmarłym, można, a w niektórych sytuacjach nawet trzeba, powierzyć specjalistom. Sprawdź, gdzie zgłosić zgon w domu, co robić – jakie działania podjąć w pierwszej kolejności.
Gdzie zgłosić zgon w domu?
Bardzo często wskazówek na temat tego, co robić, gdy ktoś umrze, szuka się w Internecie. W każdym artykule na ten temat znajdziemy informację, że w pierwszej kolejności należy wezwać lekarza. Warto doprecyzować kwestie tego, że powinien być to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Jeśli do śmierci dojdzie w godzinach nocnych, w czasie świąt, dni wolnych od pracy, lub gdy tego rodzaju specjalista jest niedostępny z innych względów, wówczas trzeba zadzwonić do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Używanie numeru 112 i wzywanie karetki pogotowia uzasadnione jest w przypadku, gdy śmierć nastąpiła nagle i nie ma się pewności, czy osoba faktycznie nie żyje. Ratownicy potwierdzą zgon lub rozpoczną akcję reanimacyjną. Jeśli nie stwierdzą funkcji życiowych, wystawią kartę odstąpienia od czynności medycznych. Rzadko zdarza się, by karetką przyjechał także lekarz, który ma odpowiednie uprawnienia do sporządzenia potrzebnej w przypadku śmierci dokumentacji. Dlatego mimo wezwania pogotowia, wizyta tego rodzaju specjalisty i tak będzie musiała się odbyć.
Lekarz stwierdzi przyczyny śmierci i wystawia kartę zgonu. Jeśli zaistnieją wątpliwości związane z tym, czy zgon nastąpił naturalnie, czy doszło do samobójstwa lub do zdarzenia przyczyniły się osoby trzecie, będzie musiała zostać wezwana policja. W takich przypadkach sprawą dalej zajmie się koroner.
Zgon w domu – procedury
Gdy już otrzyma się kartę zgonu, można skontaktować się z firmą pogrzebową. Warto wiedzieć, że wiele profesjonalnych zakładów funeralnych oferuje pomoc we wszelkich formalnościach, zakres ich usług często obejmuje także wezwanie lekarza. Firma pogrzebowa przeprowadzi odbiór zwłok z domu. Pracownicy udzielą informacji na temat przygotowania ciała do pogrzebu, wyboru ubioru, czy formy pochówku.
W dalszej kolejności trzeba zająć się sprawami formalnymi. Udać się wraz z kartą zgonu i dokumentem tożsamości zmarłego oraz swoim dowodem osobistym do Urzędu Stanu Cywilnego, żeby uzyskać akt zgonu. Niezbędne procedury obejmują także poinformowanie instytucji finansowych i administracyjnych o śmierci osoby – banków, ZUS-u, pracodawcy, ubezpieczycieli, a także innych podmiotów, z którymi zmarły zawierał umowy i wobec których miał zobowiązania finansowe.
Ważną sprawą jest też zasiłek pogrzebowy, który służy do pokrycia części kosztów pogrzebu. Formularz ZUS Z-12 wraz z wymaganymi dokumentami składa się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Jak posprzątać mieszkanie – zgon w domu
Gdy człowiek umiera w domu, pozostaje także problem sprzątania po zwłokach. Zdarza się, że po zmarłym zostają zabrudzenia, takie jak fekalia czy płyny ustrojowe. Czasem pojawiają się również kwestie tego, co robić, gdy ktoś umrze, a jego ciało nie zostanie od razu odnalezione. W takich sytuacjach wskazane jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej.
Oprócz usunięcia widocznych zabrudzeń niezbędne jest dokładne odkażenia i zdezynfekowanie całej przestrzeni, aby zlikwidować potencjalne zagrożenia biologiczne. Specjaliści przestrzegają odpowiednich procedur i wykonują prace, dzięki którym pomieszczenia są czyste i bezpieczne. Trzeba być świadomym tego, jakie zagrożenie stwarza przebywanie w miejscu, w którym doszło do rozprzestrzeniania się groźnych drobnoustrojów.
Gdy już wiemy, że trzeba wezwać lekarza, który potwierdzi śmierć, i co dalej należy zrobić, by dopełnić wszystkich obowiązków i spraw związanych ze zgonem w domu, możemy przeżywać proces żałoby bez dodatkowego stresu związanego ze sprawami organizacyjnymi.