Plamy z krwi jak i czym je usunąć?

lut 24, 2025Bez kategorii

Usuwanie plam z krwi to hasło, które jest często wyszukiwane w Internecie. Tego typu zabrudzenia mogą powstać w różnego rodzaju sytuacjach, od delikatnego skaleczenia podczas domowych obowiązków i ubrudzenia ulubionej koszuli, po dramatyczne zdarzenia, które wymagają podjęcia specjalistycznych metod. Sprawdź, czym sprać krew, która jest świeża, jak wywabić stare przebarwienia i co zrobić w poważniejszych przypadkach.

Czy plama z krwi jest trudna do usunięcia?

Czyszczenie tkanin, które są zakrwawione, może być problematyczne, szczególnie, gdy minie już trochę czasu od zabrudzenia. Przy szybkiej reakcji szanse powodzenia są o wiele większe. Oczywiście trudność w doczyszczaniu plamy z krwi wynika także z jej wielkości – czy była to jedna kropla, niewielkie zabrudzenie, a może mamy do czynienia ze śladami po krwotoku?

Znaczenie ma też rodzaj i kolor materiału, w który wniknęła ciecz. Dla przykładu tkaniny syntetyczne jak poliester czy nylon są mniej chłonne, dlatego łatwiej je wyczyścić w przeciwieństwie do m.in. naturalnego lnu.

Jak usunąć plamy z krwi?

Z niewielkimi przebarwieniami można walczyć, stosując specyfiki, które są w każdym domu jak m.in. sól kuchenna, soda oczyszczona, ocet, woda utleniona czy mąka ziemniaczana. Gdy do doczyszczenia jest zaschnięta krew, może zaistnieć potrzeba sięgnięcia po sklepowe środki.

Zdecydowanie bardziej skomplikowane są sprawy wypadków lub zgonów w pomieszczeniach i samochodach. W sytuacjach, gdy krwi jest dużo, wsiąka w powierzchnie tapicerki, podłogi, lub materaca, samodzielne sprzątanie nie jest wskazane. Wówczas warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy.

Fachowcy dysponują specjalnymi atestowanymi preparatami i sprzętem, który pozwala skutecznie usunąć nie tylko ślady zdarzenia, ale też zwalczyć mikroorganizmy. Ze względów sanitarnych elementy wyposażenia i rzeczy, których nie da się doczyścić, zostały skażone i nie nadają się do dalszego użytku, muszą zostać poddane utylizacji.

Czym zmyć krew – świeże plamy

Najprostszym sposobem na to, jak zmyć krew, jest włożenie materiału pod zimną wodę. Sprawdza się to wyłącznie w przypadku świeżych zabrudzeń. Ciepła woda mogłaby utrwalić plamę. Po namoczeniu można zastosować dodatkowo wybraną metodę, jak:

  • namydlanie szarym mydłem lub mydłem marsylskim i pozostawienie na około 20 minut,
  • delikatne pocieranie ściereczką namoczoną w żelu do mycia naczyń,
  • nałożenie papki z wody i sody oczyszczonej na 30 minut,
  • posypanie mokrego materiału solą kuchenną i pozostawienie na godzinę,
  • wywabianie plamy z krwi za pomocą gąbeczki namoczonej w roztworze wody i octu (proporcje roztworu to 2:1),
  • smarowanie brudnego miejsca pastą do zębów,
  • skropienie przebarwionego miejsca sokiem z cytryny (uwaga: nie sprawdza się w przypadku delikatnych i ciemnych materiałów, rozjaśnia tkaninę).

Po przeprowadzeniu wstępnego etapu czyszczenia, należy kolejny raz przepłukać tkaninę w zimnej wodzie, a następnie włożyć do pralki i ustawić długi program prania.

Jak usunąć utrwalone plamy z krwi?

Większe wyzwanie stanowi to, jak usunąć starą plamę z krwi i nie zniszczyć materiału. W tym przypadku również można spróbować zastosować wyżej wymienione metody. Jeśli nie uda się sprać przebarwień, dodatkową możliwością są specjalne rozpuszczalniki i odplamiacze, które dostępne są w drogeriach oraz sklepach z chemią gospodarczą.

Jedną z opcji jest też skorzystanie z nowinek technologicznych i użycie ultrasonicznych odplamiaczy, które wytwarzają mikrodrgania, pozwalając wodzie z detergentem wnikać głębiej do włókien, bez ryzyka zmechacenia tkaniny. Trzeba też mieć świadomość, że nie zawsze plamy z krwi można całkowicie usunąć.

Gdy domowe metody zawodzą, plamy są duże, lub sytuacja wymaga specjalistycznego działania, warto postawić na doświadczenie i zaufać fachowcom. Samodzielne nieumiejętne próby, mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia tkanin, utrwalenia plam lub rozprzestrzenienia zabrudzeń, a w przypadku większych skażeń – stanowić zagrożenie dla zdrowia ze względu na obecność bakterii i patogenów.